Rodzaje talarów Marii Teresy

https://www.theresia.name/en/svariants.html

 

Mennice

Alba Iulia / Karlsburg / Weißenburg / Gyulafehérvár, Romania
Birmingham, England (1850-date)
Günzburg, Germany
Hall, Tyrol, Austria
Kolkata / Calcutta / Murshidabad, India (1757-date)
Kremnica / Körmöcbánya / Kremnitz, Slovakia (1328-date)
Milan, Italy
Mumbai / Bombay, India (1829-date)
Paris, France (600-1973)
Prague, Czech Republic
Rome, Italy
Royal Mint (Tower Hill), London, United Kingdom (1810-1975)
Royal Mint of Belgium, Brussels, Belgium (983-2017)
Utrecht, Netherlands (1010-2020)
Vienna, Austria (1194-date)

 

Talar Marii Teresy, znany również jako Srebrna Moneta Marii Teresy, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych historycznych monet na świecie. To srebrna moneta o średnicy 40 mm i wadze 28,0668 g, wykonana z czystego srebra.

Talar Marii Teresy został wybity po raz pierwszy w 1741 roku na terenie Austrii, za panowania cesarzowej Marii Teresy, która była jedną z najpotężniejszych kobiet w historii Europy. Moneta została zaprojektowana przez rzeźbiarza Antonia Guillemarda z Troyes we Francji.

Na awersie monety znajduje się wizerunek cesarzowej Marii Teresy, która jest przedstawiona w pełnym ceremonialnym stroju, z koroną na głowie. Wokół niej umieszczono napis „Maria Theresia D.G. Roman. Imper. Hung. Bohem. Regina.” (Maria Teresa, z łaski Bożej cesarzowa rzymska, królowa Węgier i Czech).

Na rewersie monety znajduje się dwugłowy orzeł austriacki, otoczony ą, który reprezentuje zjednoczenie władzy cesarskiej i arcyksiążęcej. Nad orłem znajduje się napis „Archid. Austriae” (Arcyksiążę Austrii), a pod orłem umieszczono rok bicia monety.

Talar Marii Teresy stał się popularny jako moneta handlowa i była szeroko akceptowana na obszarach handlowych Europy, Azji i Afryki. Moneta była wyjątkowo stabilna i miała wysoką zawartość czystego srebra, co sprawiało, że była ceniona przez kupców i inwestorów.

Mimo że talar Marii Teresy był początkowo wybijany jako moneta handlowa, towarzyszył mu również kulturowy i historyczny prestiż. Ze względu na swoją niezwykłą popularność i trwałość, moneta ta była bite przez ponad 200 lat i była stosowana jako waluta obiegowa w niektórych regionach do początku XX wieku.

Dzięki swojemu unikalnemu designowi i długiej historii, talar Marii Teresy nadal cieszy się uznaniem kolekcjonerów i jest często przedmiotem zainteresowania numizmatyków na całym świecie. Jego znaczenie jako symbolu potęgi i wpływu cesarzowej Marii Teresy oraz stabilności i prestiżu monarchii Habsburgów niezmiennie fascynuje zarówno historyków, jak i pasjonatów numizmatyki.